Opinie o Nas
Feromony 0
Feromony

Czym są feromony?

Feromony to lotne bezwonne  związki z uwolniona substancją, której zadaniem jest wpływ na przedstawicieli swojego gatunku w sposób podświadomy, bo ich zapach jest większości niewyczuwalny. Za odbiór wiadomości przekazywanej za pośrednictwem feromonu odpowiada narząd lemieszowo nosowy, umieszczony w naszym nosie. Sama nazwa "feromon" pochodzi z greki - "ferein" oznacza "niesie", a "horme" - "pobudzenie". 

 

Jak działają feromony?

Kiedy słyszymy o feromonach pierwsze co przychodzi nam do głowy to substancje wabiące partnera. Związki te jednak świecie ludzi i zwierząt działają również na inne sposoby, a ich działanie jest fascynujące. I tak za pomocą feromonów owady i zwierzęta ostrzegają się  przed niebezpieczeństwem, oznaczają terytorium czy odstraszają inne osobniki lub okazują swoją dominację. Istnieją również feromony odpowiedzialne za przywiązanie dzieci do rodziców.

 

Gdzie powstają feromony? 

U człowieka produkowane są w: gruczołach napletkowych, okołoodbytniczych, a także gruczołach łojowych, pachowych, węzłach podszczękowych, gruczołach Herdera, łzowych, w wątrobie, jamie ustnej, genitaliach. Znajdują się w wydzielinach naszego ciała: ślinie, moczu, osoczu, wydzielinie z pochwy i prostaty, łzach oraz pocie.Jednym z głównych źródeł feromonów są gruczoły pod pachami. Co ciekawe istnieją teorie, że naturalne ludzkie feromony rozpraszają się z pomocą  włosów na naszym ciele- zwłaszcza włosów na głowie i włosów łonowych. 

 

Czy feromony pachną?

Naturalne produkowane przez nasz organizm feromony same w sobie są bezwonne. Kiedy występują w dużym stężeniu może zdarzyć się, że ich zapach stanie się wyczuwalny, choć nawet wówczas będzie on niezwykle delikatny. Można zatem zapytać-jak w takim razie odbieramy zapach feromonów skoro są one dla nas słabo wyczuwalne? Tu właśnie do gry wkracza wspomniany na początku tego tekstu narząd nosowo-lemieszowy umieszczony w naszym nosie, który odebrane impulsy przekazuje wprost do mózgu pobudzając nasze podwzgórze. 

 

Jak działają syntetyczne feromony?

Feromony syntetyczne powstają w warunkach laboratoryjnych w procesie destylacji z innych związków. Właśnie takie produkty możecie Państwo nabyć w naszym sklepie w dziale: Perfumy i feromony

Do najczęściej stosowanych w  syntetycznych feromonach substancji lotnych należą: 

 • androstadienon - feromon produkowany przez organizm męski oraz w mniejszym stopniu kobiecy. Występuje w wydzielinach ciała: nasieniu, moczu, pocie i ślinie. Jego działanie jest pobudzające oraz odprężające na otoczenie, może wzbudzać również pozytywny nastrój. Nie oddziałuje na przedstawicieli tej samej płci.
 • androstenon - feromon męski. Znajduje się w pocie, ślinie i moczu. Działa pobudzająco na kobiety (wrażliwość na poziomie ok. 80 proc. pań) ale nie tylko. Na androstenon mogą reagować także inni mężczyźni, którzy mogą reagować przyjaźnie na osobę które uwalnia tę substancję.
 • androsteron - zwany feromonem zwycięzców. Zaobserwowano, że zwiększony wyrzut tej substancji następuje pod wpływem działania adrenaliny, jednak wraz z wiekiem jej stężenie spada.
 • androstenol - męski feromon produkowany wyłącznie w okresie dojrzewania. Odpowiada za przyciąganie uwagi płci przeciwnej. 
 • kopuliny - feromon damski występujący w wydzielinie pochwy Zwiększa atrakcyjność w oczach mężczyzn. Zaobserwowano, że pod wpływem działania tego feromonu poziom testosteronu wzrasta aż o 150 procent.
 • estratetraenol - feromon kobiecy przypominający estrogen. Wywołuje pobudzenie seksualne, wpływa pozytywnie na nastrój i zwiększa atrakcyjność kobiet w oczach mężczyzn.

Syntetyczne feromony i perfumy z feromonami-jak ich używać?

Obecne na rynku syntetyczne feromony można podzielić na dwie grupy:

 • feromony bezwonne, które możemy dodać do używanej przez siebie wody toaletowej lub perfumowanej
 •  perfumy z feromonami-czyli zapachową kompozycję zbudowana w klasyczny sposób z dodatkiem syntetycznych feromonów.

Aby feromony mogły działać skuteczniej pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • Spryskaj się perfumami kilkanaście minut przed ubraniem się, co pozwoli feromonom dobrze osiąść na skórze i nie zetrzeć się przez Twoje ubrania
 • Zaaplikuj produkt na miejsca,w których mocniej pulsuje krew lub tam gdzie skóra jest najcieńsza-nadgarstki, szyja, zgięcia kolan, zgięcia łokci, przestrzeń między piersiami
 • Pamiętaj, że długość utrzymania zapachu zależy w dużej mierze od stopnia nawilżenia i natłuszczenia Twojej skóry. Nakładaj feromony na nabalsamowaną skórę. Możesz wmieszać kilka kropel olejku do bezzapachowego balsamu nawilżającego aby wzbogacić produkt i jednocześnie natłuścić lekko skórę.
 • Nie rozcieraj perfum na skórze-pozwól spokojnie im się wchłonąć.Rozcieranie perfum zaburza rozwój kompozycji zapachowej!

Jakie dodatkowe korzyści dają feromony?

Choć głównie znane jako substancje wabiące partnera, substancje te świetnie sprawdzają się jako narzędzie do “sterowania” kontaktami społecznymi i zwiększania sympatii otoczenia. Feromony zwiększają nasz pozytywny odbiór w otoczeniu, a my sami możemy zostać uznani za fizycznie atrakcyjnych, co zawsze znacząco poprawia szanse, że ludzie będą chcieli z nami przebywać, rozmawiać a także… robić interesy. Wielu handlowców i menedżerów stosuje feromony by zwiększać swoją skuteczność w biznesie. Poprawiają one naszą  komunikację z otoczeniem oraz zwiększają sympatię otoczenia.

Komentarze do wpisu (0)

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl